środa, 16 marca 2016

SLI/Crossfire

Podłączenie dwóch kart graficznych do komputera może być czasami dobrym sposobem do podkręcenia mocy grafiki. Między NVIDIĄ a AMD jest kilka różnic w ich technologiach SLI oraz Crossfire.

jeśli myślisz nad używaniem dwóch GPU, masz kolejny powód do zastanowienia się nad wyborem między NVIDIĄ i AMD, ponieważ obie firmy w inny sposób podeszły do kwestii 'dual-graphic'. Przede wszystkim:
  • Karty NVIDIA muszą być identycznymi układami, a AMD i jego Crossfire współpracuje z kartami z tej samej rodziny, nawet z różnymi konfiguracjami RAMu.
  • Crossfire jest dostępne na większej ilości płyt głównych (nawet na tych z niższej półki)
  • Nowsze modele AMD nie wymagają specjalnego connectora
  • AMD może "crossfire'ować" z APU na płycie głównej
SLI NVIDII jest bardziej ograniczone, ale ma lepsze osiągi, AMD natomiast jest bardziej elastyczne.


Ale jak to w ogóle działa?
  • SLI (Scan Link Interface)
Każda z kart pracuje na sektorze obrazu. Wyobraźmy sobie
poziomą linię rysowaną w poprzek ekranu, jedna z kart pracuje nad górną sekcją kiedy druga pracuję nad dolną częścią. Ale kiedy obraz się zmienia, górna i dolna część mogą stawać się mniej lub bardziej skomplikowane, więc nie byłoby balansu gdyby granica została na środku. Czasami górna sekcja musi być większa, ponieważ obraz nie jest tam tak skomplikowany. Chcemy aby obie GPU dzieliły się pracą w zbalansowany sposób. Tak na prawdę, ta linia dzieląca obraz może zmieniać pozycję. Zmienia miejsce klatka w klatkę. Karty pracujące w trybie SLI mogą także kalkulować alternatywne klatki obrazu. Jedna karta oblicza jedną klatkę, druga generuje kolejną. W praktyce dużo problemów jest wywołanych przez korzystanie z tej metody, więc nie jest tak efektywna jak 'split-frame'.
  • Crossfire
ATi wysunęło swoją własną technologię. Jest kilka różnić między SLI a Crossfire, głównie:
Karty w trybie Crossfire mogą też generować alternatywne klatki, ich motoda dzielenia pracy nad jedną klatką również działa inaczej. Linia dzieląca obraz jest w stałej pozycji. Oczywiście to nie pomaga w balansowaniu podziału pracy, więc została dodana trzecie metoda. Karty w trybie Crossfire najlepiej działają kiedy używany jest 'tiling'. Ta metoda dzieli obraz na małe sektory lub tytułowe kafelki (tiles), na których działają dwie karty. Każda dostaje zbalansowany zestaw prostych i skomplikowanych sektorów do obliczenia.


Należy pamiętać też, że wykorzystanie dwóch kart graficzny nie podwaja adekwatnie mocy obliczeniowej, a jedynie ją znacząco zwiększa.


---------------------
©Konopka Daniel
©Bizub Jacek 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz